Republican Candidates

NEVADA STATE LEGISLATURE

 

Senate District 2

Calvin Border (R)

Moises Denis (D)

 

Senate District 8

Elizabeth Helgelien (R)

Dan Rodimer (R)

Valerie Weber (R)

Stephanie Alvarado (D)

Marilyn Dondero Loop (D)

Garrett LeDuff (None)

 

Senate District 9

Tiffany Jones (R)

Lawrence McCullough (D)

Brandon West (D)

Justin Rebollo (D)

Melanie Scheible (D)

 

Senate District 10

Yvanna Concela (D)

Bryce Henderson (D)

 

Senate District 12

Joe Hardy (R)

Gary Jordahl (D)

 

Senate District 14

Ira Hansen (R) – Incumbent

Wendy Boszak (D)

Thomas Kennedy (None)

 

Senate District 16

Ben Kieckhefer (R)

Gary Schmidt (R)

Tina Davis-Hersey (D)

John Wagner (IAP)

 

Senate District 17

James Settelmeyer (R)

Curtis Cannon (D)

 

Senate District 20

Byron Brooks (R)

Keith Pickard (R)

Paul Aizley (D)

Julie Pazina (D)

Richard Bronstein (Lib)

 

Senate District 21

Ron McGinnis(R)

Jay Craddock (D)

Christine Glazer (D)

James Ohrenshall(D)

 

 

Assembly District 1

Daniele Monroe-Moreno (D)

 

Assembly District 2

Jim Small (R)

John Hambrick (R)

Jennie Sherwood (D)

David Orentlicher (D)

 

Assembly District 3

Stephen Sedlmeyer (R)

Selena Torres (D)

 

Assembly District 4

Richard McArthur (R) -Incumbent

Luis Vega (R)

Kenneth Rezendes (R)

Tony Smith (D)

Connie Munk (D)

 

Assembly District 5

Mack Miller (R)

Jason Burke (R)

Brittney Miller (D)

 

Assembly District 6

William McCurdy (D)

 

Assembly District 7

Dina Neal (D)

 

Assembly District 8

Tina Marie Peetris (R)

Tiffany Ann Watson (D)

Jason Frierson (D)

 

 

Assembly District 9

Linda Cannon (R)

Barry Keller (R)

Steven Yeager (D)

 

Assembly District 10

Noel Searles (R)

Christopher Brooks (D)

Jonathon Friedrich (IAP)

Assembly District 11

Gianna Miceli (R)

Olivia Diaz (D)

 

 

Assembly District 12

Gabrielle D’Ayr (D)

Brandon Casutt(D)

Anat Levy (D)

Susan Martinez (D)

Cinthia Moore (D)

Gregory York (D)

Walter Seip (D)

Mary Martinez (IAP)

Richard Fletcher (R)

 

Assembly District 13

James Kemp (R)

Thomas Roberts (R)

Steve Sanson (R)

Leonard Foster (IAP)

 

 

Assembly District 14

Margaret Carlton (D)

 

 

Assembly District 15

Stan Vaughan (R)

Michael Gandy (D)

Andrew Spivak (D)

Louis Toomin (D)

Howard Watts (D)

 

 

Assembly District 16

Heidi Swank (D) – Incumbent

 

 

Assembly District 17

Patricia Little (R)

Odis Thompson (D)

Ron Newsome (Lib)

 

 

Assembly District 18

Richard Hawkins (R)

Matthew Sadler (R)

Richard Carrillo (D)

 

Assembly District 19

Christopher Edwards (R) – Incumbent

 

 

Assembly District 20

Michael Lee McDonald (R)

Ellen Spiegel (D)

Alexander Bacon (None)

 

 

Assembly District 21

Garo Atamian (R)

Cherlyn Arrington (R)

Osvaldo Fumo (D)

 

 

Assembly District 22

Richard Bunce (R)

Melissa Hardy (R)

Kristee Watson (D)

Luis Aguirre-Insua (D)

 

 

Assembly District 23

Glen Leavitt (R)

Mathew McCarthy (R)

Ralph Preta (IAP)

 

Assembly District 28

Edgar Flores (D)

 

 

Assembly District 29

Stephen Silberkraus (R) – Incumbent

Leslie Cohen (D)

Terry Watson (D)

Bruce James-Newman (Lib)

 

 

 

Assembly District 32

Tom Fransway (R)

Alexis Hansen (R)

Paula Povilaitis (D)

 

 

Assembly District 33

John Ellison (R)

Chris Johnson(R)

 

 

Assembly District 34

Anthony Laurie (R)

Janice Weser (R)

Shannon Bilbray-Axelrod (D) – Incumbent

 

 

 

 

Assembly District 35

Aimee Jones (R)

David Schoen (R)

Michelle Gorelow (D)

Paul Nimsuwan (D)

Daniel Hofstein (None)

 

 

Assemby District 36

James Oscarson (R) – Incumbent

Joseph Bradley (R)

Dennis Hof (R)

Lesla Romanov (D)

 

Assembly District 37

Jim Marchant (R) – Incumbent

Shea Backus (D)

Richard Cornsstuble (D)

Robbie Pierce (D)

 

Assembly District 38

Robin Titus (R) – Incumbent

 

 

Assembly Districk 39

Jim Wheeler (R) – Incumbent

Patricia Ackerman (D)

Paul Cwalina (Lib)

 

 

 

Assembly District 40

Al Kramer (R)

Autumn Zemke (D)

 

 

Assembly District 41

Wade Paris (R)

Sandra Jauraugi (D)

 

 

Assembly District 42

Alexander Assefa (D)

LaDon Henry (D)

Kathleen Lauckner (D)

 

 

County Commissioner District E

Randy Rose (R)

Patricia Marsh (R)

Marco Hernandez (D)

Tick Segerblom (D)

 

 

County Commissioner District F

Tisha Black (R)

Mitchell Tracy (R)

Jason Hunt (D)

Austin Jones (D)

 

County Commissioner District G

Cindy Lake (R)

Frederick Van Dover (R)

James Gibson (D)

Doug Marsh (Lib)

 

 

District Attorney

Steve Wolfson (D) – Incumbent

Robert Langford (D)

 

 

Clark County Sheriff – Non-partisan Race

Joe Lombardo – Incumbent

Tim Bedwell

Matthew Caldwell

Gregory Heiny

Gordon Maartines